Najświeższe nowinki ze świata komputerowej elektroniki
Blog > Komentarze do wpisu

Samsung Galaxy Nexus i9250 - test (recenzja)

W momencie swojej rynkowej premiery Samsung Galaxy Nexus wywołał ogromne zainteresowanie, głównie ze względu na duży, 4,65-calowy ekran, brak jakichkolwiek przycisków pod ekranem oraz najnowszego Androida 4.0 Ice Cream Sandwich na pokładzie. Czy jednak warto się nim zainteresować? Zapraszam do testu!

Specyfikacja techniczna

procesor dwurdzeniowy TI OMAP4460 1,2 GHz, GPU PowerVR SGX540
4,65-calowy ekran Super AMOLED HD, 1280x720 pikseli
aparat 5 Mpix z autofokusem, dioda doświetlająca LED
kamerka 1,3 Mpix do wideorozmów
nagrywanie/odtwarzanie wideo w jakości 1080p
USB 2.0, Bluetooth 3.0, NFC, GPS
Wi-Fi 802.11 a/b/g/n (2.4 GHz/5 GHz)
1 GB pamięci RAM, 16 GB pamięci flash
wymiary: 135,5 x 67,94 x 8,94 mm
waga: 135 g, bateria: 1750 mAh

Zawartość zestawu

W porównaniu do konkurencyjnych modeli, Galaxy Nexusa nabywamy w dość sporych rozmiarów opakowaniu w kolorze białym z nadrukowaną grafiką prezentującą urządzenie znajdujące się wewnątrz - pod względem stylistycznym pudełko nawiązuje więc w dużym stopniu do produktów Apple'a.

W zestawie znajdziemy:

 • telefon Samsung Galaxy Nexus
 • ładowarkę
 • instrukcję obsługi
 • kabel USB
 • zestaw słuchawkowy

Niestety, to wszystko. Producent nie dodaje nic więcej, czym mógłby się wyróżnić na tle podobnych konstrukcji.

Wygląd i wykonanie

Telefon prezentuje się niezwykle elegancko i wytwornie. Jego charakterystyczną cechą jest brak jakichkolwiek przycisków znajdujących się na froncie urządzenia, zarówno tych dotykowych, jak i fizycznych, a także brak loga producenta.

Z przodu odnajdziemy jedynie 4,65-calowy ekran wykonany w technologii HD Super AMOLED oraz znajdujące się nad nim głośnik oraz kamerkę do wideorozmów o rozdzielczości 1,3 Mpix, pomiędzy którymi umieszczono czujnik światła oraz zbliżeniowy. Miłym dodatkiem jest umieszczenie pod wyświetlaczem kolorowej diody LED sygnalizującej m.in. o nieodebranych połączeniach i nieprzeczytanych wiadomościach. Domyślnie pulsuje ona na biało, zaś dzięki aplikacjom z Google Play z łatwością możemy zmodyfikować jej kolor.

Tafla szkła pokrywającego ekran jest lekko wygięta, dzięki czemu telefon idealnie dopasowuje się do kształtu naszej twarzy podczas przykładania telefonu do ucha. Cały front urządzenia pokryto ponadto szkłem odpornym na zarysowania oraz powłoką oleofobową, która zapobiega palcowaniu się ekranu. Mimo to ekran brudzi się bardzo szybko.

Na lewym boku urządzenie ulokowano podłużny przycisk głośności, zaś na prawym klawisz odpowiedzialny za wygaszanie ekranu oraz uruchamianie smartfona oraz trzy styki przeznaczone do komunikacji urządzenia ze stacją dokującą.

Górna krawędź jest całkowicie pusta, zaś umieszczane przeważnie w tym miejscu gniazdo słuchawkowe powędrowało na dolną krawędź urządzenia, tuż obok portu microUSB.

Z tyłu umieszczono obiektyw wbudowanego aparatu fotograficznego o rozdzielczości 5 Mpix z pojedynczą diodą doświetlającą LED oraz szczelinę głośnika. Niestety, ale jego umiejscowienie powoduje, że trzymając telefon w poziomie (szczególnie podczas oglądania filmów i grania w gry) często zasłaniamy głośnik palcami tłumiąc wydobywający się z niego dźwięk. Dolną część tyłu urządzenia stanowi niewielkie zgrubienie, przypominające to stosowane w pozostałych modelach Samsunga.

Klapkę telefonu wykonano z plastiku, na szczęście wysokiej jakości. Ze względu na jego chropowatą powierzchnię jest on niezwykle odporny na wszelkie zarysowania oraz uszkodzenia, a także powoduje, że telefon nie ślizga się w dłoni. Jedyną wadą wykonania tego smartfona jest uginanie się tylnej klapki w okolicy aparatu oraz jej skrzypienie.

Mimo zastosowania dużego, 4,65-calowego ekranu rozmiary telefonu są optymalne - smartfon nie sprawia wrażenia przerośniętego, zaś jego obsługa jedną ręką nie sprawia żadnych problemów. Telefon waży 135 gramów, zaś jego grubość to 8,9 mm.

Ekran


Wyświetlacz to najmocniejsza część specyfikacji Samsunga Galaxy Nexus. 4,65-calowy ekran wykonany w najlepszej na rynku technologii HD Super AMOLED o rozdzielczości 1280x720 pikseli (316ppi) robi piorunujące wrażenie. Świetne odwzorowanie barw, szerokie kąty widzenia, nieskończony kontrast - ekran wciąż zalicza się do najlepszych na rynku.

Niestety jego wadą jest wykorzystanie matrycy PenTile, w której jeden piksel nie składa się z czterech, lecz z trzech subpikseli, co powoduje obniżenie rzeczywistej rozdzielczości ekranu, a co za tym idzie - jego ostrości.  Na szczęście, przy tak dużej rozdzielczości efekt ten jest niemal niewidoczny, zaś dostrzeżenie pojedynczych pikseli niemal niewidoczne - obraz jest ostry.

Aparat


Do aparatu o rozdzielczości 5 Mpix możemy się dostać już z ekranu blokady. Zdjęcia mogą być doświetlane za pomocą wbudowanej pojedynczej diody LED. Rozdzielczość nagrywanych filmów (również poklatkowych) to Full HD 1080p (1920x1080 pikseli) przy 24 kl./s. Ciekawostką jest możliwość wykonywania zdjęć w pełnej rozdzielczości 5 Mpix podczas nagrywania sekwencji wideo oraz możliwość ich późniejszej edycji za pomocą dedykowanego edytora Movie Studio.

W warunkach dobrego oświetlenia zdjęcia cechują się dość niskim poziomem szumu, dobrze odwzorowanymi kolorami, ale niestety zbyt niskim kontrastem. W przypadku fotografii nocnych zdjęcia wyglądają wyjątkowo przeciętnie - są nieostre i zaszumione.

Należy również pochwalić bardzo szybką pracę aparatu - dzięki migawce pozbawionej opóźnienia czas wykonywania kolejnych zdjęć jest wyjątkowo krótki - wynosi dosłownie ułamki sekund. Wykonywane panoramy mogą obejmować kąt nawet 360 stopni, zaś przesunięcie widzianego przez nas kadru w lewo powoduje natychmiastowe przeniesienie nas do ostatnio wykonanych zdjęć, gdzie możemy usuwać je za pomocą jednego ruchu palca. Aparat Nexusa to również rozmaite efekty nakładane na fotografowany kadr jak np. duże oczy, wielkie usta czy cyfrowe dodanie tła - zabawna, lecz mało przydatna funkcja.

Przykładowe zdjęcia wykonane tym telefonem znajdziecie tutaj.

System i interfejs

Testowany model działał pod kontrolą systemu operacyjnego Android w wersji 4.1.2 Jelly Bean.

   

Pierwszą rzeczą, z którą mamy w kontakt tuż po uruchomieniu telefonu to ekran blokady, który ze już swojego poziomu pozwala na rozwinięcie paska powiadomień oraz na sterowanie odtwarzaczem muzyki, zaś za pomocą jednego ruchu palcem umożliwia uruchomienie aparatu, aplikacji Google Now lub po prostu odblokowanie ekranu. W tym miejscu warto również o innowacyjnej funkcji Face Unlock pozwalającej odblokować telefon za pomocą zdjęcia naszej twarzy wykonywanego przez przednią kamerę telefonu. Mimo moich obaw, rozwiązanie to w warunkach dobrego oświetlenia spisuje się wręcz znakomicie odblokowując ekran w mgnieniu oka. Gorzej, gdy jesteśmy zmuszeni użyć tej funkcji w gorszych warunkach oświetleniowych - wtedy staje się ona niestety bezużyteczna.

Po odblokowaniu naszym oczom ukaże się ekran główny składający się z pięciu wirtualnych ekranów bez możliwości dodawanie kolejnych. Na dole każdego z nich znajdziemy skróty do czterech najczęściej używanych programów -  oryginalnie są to: telefon, kontakty, wiadomości oraz przeglądarka. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by w ich miejsce umieścić inną wybraną przez nas aplikację, grę lub nawet folder. Jedynym stałym skrótem jest ikona menu ze wszystkim zainstalowanymi w smartfonie aplikacjami oraz widżetami. Aby dodać widżet, należy przytrzymać go przez sekundę oraz przeciągnąć na wybrany ekran, zaś gdy brakuje na nim miejsca, widżet sam dostosuje swój rozmiar do wielkości wolnej przestrzeni. Aby zaś utworzyć na pulpicie folder, należy przeciągnąć jedną ikonkę programu na drugą.

  

Rozwijana z góry belka powiadomień pozwala rozwijać oraz zwijać wybrane powiadomienia gestami oraz reagować na nie prosto z paska powiadomień. Na przykład po wykonaniu zrzutu ekranu na pasku ujrzymy wykonany obraz z możliwością jego bezpośredniego udostępnienia, zaś pod powiadomieniem o nieodebranym połączeniu pojawią się przyciski pozwalające oddzwonić lub wysłać wiadomość.

Jedną z najbardziej charakterystycznych cech Galaxy Nexusa jakichkolwiek fizycznych przycisków sprzętowych. Przyciski systemowe są od teraz wyświetlane na ekranie oraz zmieniają swoją orientację ze względu na położenie telefonu. Nie są one jednak wyświetlane cały czas – podczas przeglądania zdjęć w galerii oraz oglądania filmów zostają one ukryte. Moim zdaniem to doskonałe rozwiązanie - korzystanie z przycisków wyświetlanych na ekranie jest niezwykle wygodne oraz funkcjonalne. Są to: przycisk wstecz, home oraz klawisz wielozadaniowości. Przyciśnięcie trzeciego z wymienionych przycisków powoduje wyświetlenie miniaturek uruchomionych wcześniej aplikacji. Aby zamknąć wybraną pozycję, a tym samym usunąć ją z listy – należy szybko przeciągnąć palcem opowiadającą jej miniaturkę w lewo lub w prawo.

  

Mimo, iż wbudowany dialer oferuje ma bardzo atrakcyjny wygląd, nie oferuje wyszukiwania kontaktów dzięki słownikowi T9, co jest dla mnie zbyt dużym niedopatrzeniem.

Na wbudowanej klawiaturze ekranowej pisze się bardzo wygodnie i szybko. Niestety, największą jej wada jest brak polskiego słownika oraz autokorekty, co przy szybkim pisaniu może doprowadzić do wielu literówek i błędów. Drugą możliwą metodą wprowadzania tekstu jest funkcja rozpoznawania mowy uruchamiana ikoną mikrofonu na klawiaturze, która działa niemal bezbłędnie. Jedyną jej wadą jest jednak wymóg posiadania włączonego połączenia z internetem, ponieważ nie działa ona offline.

Telefon oferuje funkcję wykonywanie zrzutów ekranu poprzez przytrzymanie przycisku ON/OFF oraz dolnego przycisku głośności, które natychmiast pojawiają się w odpowiednim folderze w galerii.

  

Działanie wbudowanej przeglądarki internetowej jest błyskawiczne – powiększanie oraz pomniejszanie stron za pomocą funkcji multidotyku przebiega szybko i sprawnie, zaś dzięki dużemu ekranowi oraz wysokiej rozdzielczości przeglądanie serwisów internetowych to czysta przyjemność. Maksymalna liczba otwartych kart to 16 – zamykanie ich jest analogiczne do zamykania działających procesów w menu wielozadaniowości – polega ono na wyparciu wybranej karty poza ekran szybkim ruchem palca w prawo lub w lewo. Dzięki funkcji "Wersja komputerowa" przeglądając mobilne wersje naszych ulubionych serwisów już więcej nie będziemy musieli szukać na nich przycisku przenoszącego nas do ich desktopowych odpowiedników - telefon zrobi to za nas. Poza tym ogromną zaletą przeglądarki jest funkcja zapisywania stron do późniejszego ich przeczytania w trybie offline oraz tryb incognito niezapisujący historii przeglądanych stron WWW oraz używanych haseł. Oficjalnie przeglądarka Nexusa nie obsługuje technologii Flash, lecz nic nie stoi na przeszkodzie, by uzupełnić ten brak poprzez ręczną instalację wtyczki.

Ciekawą funkcją jest licznik danych pozwalający zablokować dostęp do internetu po przekroczeniu ustawionego wcześniej limitu przesłanych danych.

  

Odtwarzacz muzyki o przyciągających spojrzenia wyglądzie sortuje utwory wg list odtwarzania, albumów, wykonawców oraz gatunków. Jakość dźwięku stoi na bardzo wysokim poziomie, szczególnie po podpięciu słuchawek o wyższej jakości niż te, które otrzymujemy standardowo w zestawie, zaś wydobywający się dźwięk możemy dostosować do swoich potrzeb dzięki wbudowanemu korektorowi, funkcji wzmocnienia basów oraz efektowi 3D.

Galeria obrazów jest niezwykle prosta w obsłudze i szybka w działaniu. Ze względu na brak dedykowanego odtwarzacza wideo służy ona również do wyświetlania filmów. Telefon radzi sobie bez problemu z większością formatów wideo, lecz niestety nie ze wszystkimi, poza tym nie wyświetla napisów – bez dodatkowego odtwarzacza z Google Play się nie obejdzie.

Wadą czystego Androida jest brak podstawowych aplikacji, które znajdziemy w konkurencyjnych smartfonach okraszonych nakładkami producentów takich jak notatnik czy menadżer plików. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie by braki te nadrobić w Google Play ściągając odpowiednie aplikacje.

Wydajność

Sercem smartfona jest już nienajnowszy dwurdzeniowy procesor TI OMAP4460 o taktowaniu 1,2 GHz oraz chip graficzny PowerVR SGX540 wspomagany przez 1 GB pamięci RAM. Optymalizacja systemu stoi jednk na najwyższym poziomie - wszelkie animacje wyświetlane są płynnie, zaś klatkowanie czy lagowanie to słowa dla tego telefonu obce, który działa tak szybko, jak najnowsze flagowe urządzenia HTC i Samsunga wyposażone w czterordzeniowe procesory. Pod względem płynności działania interfejsu testowany smartfon to niekwestionowana czołówka, co zawdzięcza w dużej mierze zastosowanemu systemowi Android 4.1 Jelly Bean, który jest pierwszym systemem mobilnym Google'a, w który postanowiono największy nacisk na wydajność - to czuć i widać. Warto również odnotować, że Galaxy Nexus zapewnia wystarczającą wydajność, by móc zagrać we wszystkie wymagające gry typu ShadowGun, NFS Most Wanted, Max Payne czy NOVA 3.

GPS zastosowany w Samungu Galaxy Nexus działa szybko oraz stabilnie - do tej pory nie zdarzyło mi się, aby telefon stracił połączenie z satelitą. Poniżej wyniki z testów benchmarkowych.

Bateria

Ogniwo o pojemności 1750 mAh zapewnia mało zadowalający czas pracy. Przy oszczędnym obchodzeniu się ze smartfonem jego bateria zapewni nam niecałe dni pracy, lecz przy korzystaniu z jego multimedialnych funkcji lub przeglądaniu sieci przez sieć 3G telefon będziemy musieli ładować już po kilku godzinach. Na szczęście ładowanie przebiega dość szybko - telefon załadujemy od 0 do 100% w ciągu niecałych dwóch godzin.

Podsumowanie


Samsung Galaxy Nexus to wyjątkowy telefon, który urzeka swoim eleganckim wyglądem, wysoką jakością wykonania, płynnością działania interfejsu oraz zawsze najnowszą wersją systemu operacyjnego Android. Razić mogą jedynie słabsze jakościowo fotki w przypadku gorszych warunków oświetleniowych, brak slotu na karty pamięci microSD, słaba bateria, trzeszcząca klapka, rozmieszczenie głośnika oraz brak radia FM.

Jednak Samsung Galaxy Nexus to wciąż obecnie jeden z najlepszych smartfonów z Androidem, który pomimo debiutu na rynku swojego następcy oraz takich modeli jak Samsung Galaxy S III czy HTC One X nadal trzyma się w świetnej formie. Kto zaś nie lubi natrętnych systemowych nakładek oraz kocha czysty interfejs Holo – dla niego smartfon ten będzie najlepszym wyborem, zwłaszcza biorąc pod uwagę jego bardzo atrakcyjną cenę – na popularnych serwisach aukcyjnych jego ceny spadły już do kwoty 1 tys. złotych.

Samsung Galaxy Nexus - sprawdź ceny na Allegro

wtorek, 05 lutego 2013, blasskriss

Polecane wpisy

 • LG Google Nexus 5 - test (recenzja)

  Po ogromnym sukcesie, którym było wprowadzenie na rynek Nexusa 4, firma Google po raz kolejny postanowiła skorzystać z usług LG. Tak powstał Nexus 5 – sma

 • Upodobnij swój system do czystego Androida!

  Android ewoluował. Z biegiem lat z brzydkiego kaczątka stał się pięknym łabędziem. Interfejs Holo zaprezentowany wraz z Androidem 4.0 Ice Cream Sandwich zyskał

 • LG Google Nexus 4 - test (recenzja)

  Mimo, iż Nexus 4 nie jest oficjalnie oferowany w naszym kraju, to zapraszam na jego recenzję! Nie skłamię, jeśli nazwę Nexusa aktualnie najbardziej pożądaną sł

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
pscottie150
2013/02/15 15:46:49
Zajefajne, poproszę o więcej:)
-
2013/02/18 07:34:44
Świetna recenzja :)
-
2013/02/18 09:36:07
Hola! Naprawdę ciekawa notka, jak zresztą blog w ogóle. Trafiłem do Ciebie raczej nieplanowanie, ale z pewnością zajrzę jeszcze nieraz. Cóż odpłacając się sugeruję odwiedzenie ]a="interactiv.pl/]tej[/a] witryny. Pozdrowienia...
-
Gość: asiekk, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2013/02/18 10:24:35
Też mam ten telefon. Ładny, szybki, ale słaba bateria i trzeszcząca klapka zniechęcaja